2003 Inductees and Events

Inductees for 2003

  1. Gopinatha Albert, Biology
  2. Kevin K. Allen, Economics
  3. Richard A Becker, History and Geological Sciences
  4. Jonathan Beever, Philosophy
  5. Justin Bennett, Chemistry
  6. Andrea E Bilello, Interdisciplinary Studies
  7. Catherine J. Brunton, English
  8. Adam Burgoyne, Molecular & Cellular Biology and Biochemistry
  9. Elizabeth L. Burnett, English
  10. Carrie A. Caputo, Elementary Education and Biology
  11. Jennifer A Crittenden, Psychology and Child Development & Family Relations
  12. Erin S. Davis, Psychology and English
  13. Tracey E. Durkovich, Biology
  14. Steven S. Fellows, Financial Economics
  15. Veronica E Gifford, Secondary Education and History
  16. Allison R Gray, Computer Science
  17. Jennifer A. Gundersen, Journalism
  18. Jennifer L. Jackson, Marine Science
  19. Jacob Jentzer, Biochemistry and Psychology
  20. Lisa M. Johnson, International Affairs (Political Science)
  21. Tiffany M Jones, Psychology
  22. Catherine M. Joyce, English
  23. Ryan R. Joyce, Biology
  24. Elizabeth Jutton, Psychology
  25. Barbara J Kitchin, Biology
  26. Christopher A. Libby, Music and English
  27. Matie B. Little, Psychology
  28. Christopher R. Lynch, Biology
  29. Nicholas G. Lynch, Chemistry and Biology
  30. Dawn M. Madore, Sociology
  31. Kristen M. McGregor, Computer Science
  32. Mark D. Mercier, English
  33. Stephanie A. Michaud, Sociology and Psychology
  34. Jason Morse, English
  35. Jonathan C Moyer, Physics
  36. Judith C. Murray, Psychology
  37. Heather Murray, Aquaculture
  38. Jeremy M. Nash, Financial Economics
  39. Jennifer A. Neves, Molecular & Cellular Biology and Biochemistry
  40. Andrea Nicoletta, French
  41. Caileen Nutter, Political Science
  42. Kathryn M. O’Quinn, Political Science
  43. Jason R Parker, Secondary Education and International Affairs (Foreign Language)
  44. Kathryn M. Perry, Journalism
  45. Theodore L. Pietz, Computer Science
  46. Leia I Pinnick, History and Political Science
  47. George S. Pullen, Political Science and Financial Economics
  48. Nicholas A. Robertson, Philosophy
  49. Viktoriya Rybalko, Biochemistry and Microbiology
  50. Anthony W. Saucier, Sociology and Journalism
  51. Michele L Savage, Journalism
  52. Lindsay M. Schniepp, English
  53. Jessica Sheldon, Ecology & Environmental Sciences
  54. Jacob J. Simmons, Engineering Physics and Mathematics
  55. Matthew T. Skaves, English
  56. Michael Smith, Sociology
  57. Margaret A. Snell, Anthropology
  58. Kathleen C. Sprague, Political Science
  59. Matthew D. Stein Ecology & Environmental Sciences and Philosophy
  60. Jessica N. Suitter, Psychology
  61. Morgan Talbot, Sociology
  62. Karen S. Thibodeau, Clinical Laboratory Science
  63. Karen D. Tolstrup, History
  64. Michael J. Tripp, Physics
  65. Tobias N. Ward, Anthropology
  66. Erin S. Welch, Biology
  67. Josiah L. Willey, Psychology
  68. Danielle M. Zecker, International Affairs (Anthropology)
  69. Wenyu Zhu, Computer Science