2006 Inductees and Events

  1. Lindsey Rose Adams, English & Secondary Education
  2. Erica Elizabeth Bickford, Ecology and Environmental Sciences
  3. Alyson Madeline Christopher, Chemistry
  4. Jack Benjamin Cohen, Environmental Management and Policy
  5. Ian Czupryna-Ersek, New Media
  6. Samuel Christopher Elsner, Anthropology
  7. Trevor Blane Farrell, International Affairs (Foreign Language) & Spanish
  8. Marie Angela Ford, Microbiology
  9. Samantha Ruth Foster, Animal and Veterinary Sciences
  10. Lauren A. Fournier, Microbiology
  11. Julie Anne Grenier, History
  12. Rosie Dawn Griffin, International Affairs (Political Science)
  13. Anders Cummings Hamlin, International Affairs (History)
  14. Brittany Joy Harrington, Anthropology & History
  15. Jennifer Elaine Houle, Mathematics
  16. Caitlin Lake Howell, Biology
  17. Charlotte Annie Howley, Political Science
  18. Matthew Thomas Hunter, Political Science & History
  19. Tamara Irene Jones, New Media
  20. Karen Allison Judkins, Sociology & Women’s Studies
  21. Jason Kelley Kash, History
  22. Rebekah Lyn Kaufman, Zoology
  23. Michael Leroy King, English
  24. Jennifer Anne Kray, Ecology and Environmental Sciences
  25. Nicklaus Ryan Laverty, Political Science
  26. Alex William Lehning, History
  27. Brandon Eric Libby, Biology
  28. Keri Jeanne Lyle, Communication
  29. Julia Bayer McGuire, Ecology and Environmental Sciences
  30. Heather Rae McLaughlin, Psychology & Sociology
  31. Nicole Marie Meszaros, Marine Sciences
  32. Heidi Lynn Murray, Aquaculture
  33. Michelle Lynn Ouellette, Psychology
  34. Brian James Parker, English
  35. Jennifer Marie Pattershall, Psychology
  36. April Marie Pearce, Zoology
  37. Alison Marie Pease, Animal and Veterinary Sciences
  38. Robin Mary Pellerin, Biology
  39. Adrienne Marie Pelletier
  40. James David Perry, Microbiology & Molecular Biology
  41. Elizabeth Ann Pomerleau, Marine Sciences
  42. Thomas Joel Preston, Chemistry
  43. Nicole Alanna Raineault, Marine Sciences
  44. James Joseph Redstone, History
  45. Kristen Marie Riley, Communication
  46. Seth Donald Robertson, Microbiology
  47. Leslie Anne Rosa, Journalism
  48. Beth Marie Royce, Wildlife Ecology
  49. William G. Ryerson, Marine Sciences
  50. Starsha Graham Schiller, Theatre
  51. Stacie Lyn Seidel, Molecular Biology & Biochemistry
  52. Rylan Massirman Shook, Philosophy
  53. Maureen Angelica Smith, Sociology
  54. Rachel Anne Snell, History
  55. Nathan Allan Stevens, Studio Art & New Media
  56. Britta Kristina Sundquist, Biochemistry
  57. Christopher Stephen Sweeney, Biochemistry
  58. Allan O. Taylor, New Media & Philosophy
  59. Michael Ira Thayer, Theatre
  60. Lauren Sandwell Wahl, Marine Sciences
  61. Renee Ann Whippie, Chemistry
  62. Alia Frances Whitehead, Microbiology
  63. Jared Michael Worcester, History
  64. Jodi Marie Wyman, Chemistry
  65. Theodore Michael Ziemer, International Affairs (Political Science)